Dalyko pavadinimas

individualus

seminarai

Kurso tikslai

Pagilinti pagrindinių gyvojo pasaulio istorinio adaptavimosi proceso (biologinės evoliucijos) principų suvokimą ir kompetenciją analizuojant jų poveikį įvairiems gamtoje vykstantiems procesams.

Pagrindinės temos

1. Biologinė evoliucija – istorinis gyvybės adaptavimosi procesas. Biologinės evoliucijos sąvoka ir esminės problemos. Trumpa istorinė apžvalga.
  2. Rūšis ir vidurūšinės struktūros biologinės evoliucijos kontekste. Rūšies koncepcijos. Rūšių susidarymo mechanizmai. Vidurūšinis struktūriškumas.
  3. Genetinės gyvybės adaptavimosi prielaidos. Genų ir genotipų dažniai populiacijose. Mutacijos. Modifikacijos. Genų dreifas, pradininko ir butelio kaklelio efektai.
  4. Evoliucijos veiksniai. Kova už būvį ir jos formos. Gamtinė atranka, jos formos ir veikimo lygiai. Dirbtinė atranka.
  5. Filogenezės dėsningumai. Taksonų evoliucijos tipai. Monofilija ir polifilija. Pagrindinės evoliucijos proceso kryptys.
  6. Filogenetinė metodologija. Filogenetinių rekonstrukcijų principai. Homologijos. Filogenetinės eilės. Filogenetiniai medžiai, jų sudarymo ir orientavimo metodai. Molekulinė filogenetika.
  7. Alternatyvūs požiūriai. Epigenetinė, pertrauktos pusiausvyros, neutraliosios, neolamarkistinės evoliucijos teorijos, saltacionizmas, simbiogenezės teorija. Evoliucija ir kreacionizmas.

Pagrindinė literatūra

Vertinimo strategija

Vertinimo kriterijai

Seminaras

Remiantis evoliucine metodologija, seminare (30 min) pristatoma mokslinė problema. 10 balų: Problema išsamiai išanalizuota. Pristatymo struktūra logiška. Daromos išvados pagrįstos. Pristatymas atitinka moksliniam pranešimui keliamus reikalavimus. 9 balai: Pastebėtas bent vienas iš šių trūkumų: neaiškus pristatymo tikslas ir uždaviniai; išvados nedera su darbo tikslu ir uždaviniais; išvados nepagrįstos; netikusios vaizdinės priemonės; painiojamos esminės sąvokos; neteisingai ar visai neatsakyta į pristatymo metu pateiktus klausimus; pristatomi teiginiai prieštarauja baziniams biologinės evoliucijos teorijos principams, tačiau tai nėra aptariama pranešime; nepanaudoti naujausi literatūros šaltiniai. 8 balai: Pastebėti du iš aukščiau paminėtų trūkumų. 7 balai: Pastebėti trys iš aukščiau paminėtų trūkumų. 6 balai: Pastebėti keturi iš aukščiau paminėtų trūkumų. 5 balai: Pastebėti penki iš aukščiau paminėtų trūkumų. 4 balai: Pastebėti šeši iš aukščiau paminėtų trūkumų. 3 balai: Pastebėti septyni iš aukščiau paminėtų trūkumų. 2 balai: Pastebėti visi iš aukščiau paminėtų trūkumų.

Konsultuojančio (-ių) dėstytojo (-ų) vardas, pavardė

Pedagoginis

vardas

Mokslo